Князевич Петро Михайлович

Князевич Петро Михайлович

Народний артист України, професор

 

Генеральий директор-художній керівник Івано-Франківського національного Гуцульського ансамблю пісні і танцю «ГУЦУЛІЯ»

    Народний артист України, професор Петро Князевич — людина неординарна, професіонал своєї справи, завжди спраглий до творчих новин, вимогливий, і водночас,чуттєвий керівник, великий знавець фольклору, який кропітливо зберігає і відроджує звичаї Прикарпаття. Це талановитий, висококваліфікований диригент, знавець і пропагандист народної музики. З його ім’ям тісно пов’язано розвиток професійного музичного мистецтва на Прикарпатті.
    Народився Петро Михайлович 18 листопада 1949 року в с.Тарновиця Тлумацького району Івано-Франківської області.
    В 1966р. закінчив Отинійську середню школу. З 1968 по 1972 рік навчався в Івано-Франківському музичному училищі ім.Д.Січинського, яке закінчив з відзнакою і отримав спеціальність „диригент хору”. З 1973 по 1978 роки навчався в Івано-Франківському державному педагогічному інституті ім.В.Стефаника на музичному факультеті, де також отримав спеціальність „диригент хору”.
    У 1966р. розпочав свою трудову діяльність вчителем музики Новокривотульської восьмирічної школи Івано-Франківської області, а з 1972 р. – артист хору Державного Гуцульського ансамблю пісні і танцю Івано-Франківської обласної філармонії. У 1980 році призначений на посаду диригента хору цього колективу, у 1991 році – художнім керівником Державного Гуцульського ансамблю пісні і танцю Івано-Франківської обласної філармонії.
   З 2002 р. – доцент інституту мистецтв Івано-Франківського національного університету ім.В.Стефаника.
     За час роботи в Гуцульському ансамблі пісні і танцю Петро Князевич створив цілий ряд програм, що стали яскравими здобутками мистецького життя в Україні. Він поєднує в собі надзвичайну вимогливість до себе і колективу, розмаїття фантазії з перспективним баченням творчого зростання колективу задля збагачення української національної культури. Він великий знавець фольклору, який кропітливо зберігає і відроджує звичаї гуцульського краю, ряд його оригінальних обробок народних пісень стали золотим фондом української хорової культури. Високий рівень виконання, неповторний колорит, високоякісне звучання хору яким він керує, засвідчують найдовершенішу художню майстерність колективу.
    Довгі роки Перо Князевич працював з неперевершеним майстром гуцульського танцю, народним артистом України Володимиром Петриком. Спільна творча праця – свого роду творча одержимість – поєднувала цих двох геніальних самородків, які разом уміли перетворити сцену у яскравий і барвистий квітник, досягти такого єднання з глядачем, якого можна досягти лише з допомогою мистецтва, визначеного патріотичним натхненням, високою ідейністю і блискучою майстерністю.
  Під керівництвом маестро колектив вирізняється яскравою самобутністю, своєрідністю та багатогранністю виконавського стилю, заснованого на традиціях народного мелосу та найсучасніших досягнень сьогодення, що забезпечує колективу гідний успіх та визнання. Він завжди підтримує та надихає молодь, творча взаємодія з молодими виконавцями відкриває і розвиває молоді таланти.
     Багато літ працюючи в ансамблі, Петро Михайлович став справжнім вихователем цілої плеяди талановитих і зачарованих своїм мистецтвом артистів, які відмінно володіють сценічною майстерністю. Йому вдалося здійснити нездійсненне – зберегти стару, найпершу пофесійну школу Гуцульського ансамблю закладену Василем Авраменком та Ярославом Барничем, ту – яка несе дух колективу і робить його таким, яким він є сьогодні.
Петро Михайлович Князевич – є одним із авторитетних, яскравих діячів українського мистецтва народний артист України, „Людина року -98”. Його плідна прпаця у царині популяризації народного мистецтва Гуцульщини здобула розголос не лише в Україні, але і в Польщі. У його доробку понад 50 обробок народних пісень, музичні оформлення безлічі вокально — хореографічних композицій, створених на основі гуцульських народних традицій і обрядів, які відзначаються яскравим колоритом, темпераментом та самобутністю. Неодноразово Петро Михайлович запрошувався головним диригентом-хормейстером на великі святкові зведені концерти та творчі звіти до Києва, Москви, Варшави. За досягнені успіхи нагороджений почесними грамотами Міністерства культури і мистецтв України.
Звання та нагороди:
Заслужений артист України (1986)
Народний артист України (1998)
«Людина року» (1998)
Подяка Міністерства культури (1996)
Почесна відзнака „За подвижництво в культурі Прикарпаття” (2004)
Медаль „За заслуги перед Прикарпаттям” (2009)
Орден „За заслуги” 111-ступеня

   Сьогодні Національний академічний Гуцульський ансамбль пісні і танцю «Гуцулія» у надійних керівних руках Петра Князевича — доброго музиканта, з гарним музичним смаком, котрий веде колектив вірним шляхом, бо розуміє всю важливість його творчого завдання. Завдяки неординарному талантові керівника, професійного музиканта та мистецького провідника, Гуцульський ансамбль виріс з регіонального до національного рівня і став яскравою квіткою у веселковому вінку української національної культури. І сьогодні колектив залишається у пошуках багатющих скарбів народного мистецтва Прикарпаття. Під час його керівної діяльності та невтомного клопотання за добробут колективу, Державному Гуцульському ансамблі пісні і танцю було присвоєно звання «академічного», а згодом надано статус «національного».
    З 18 липня 2011 цілісний майновий комплекс ансамблю переданий до сфери управління Міністерства культури України.
     Добре розуміючи насущну творчу потребу, Національний академічний Гуцульський ансамбль пісні і танцю залишається у пошуках шедеврів народного зразка. Пам’ятаючи, що село є першоджерелом гуцульської культури, колектив підтримує з ним глибокий зв’язок. Адже кожна область має свої особливості, багата та цікава своїми індивідуальними, характерними лише їй, звичаями, обрядами, культурними здобутками народу. Такий постійний творчий пошук не лише збагачує та піднімає сам колектив, але й допомагає відновлювати самосвідомість української нації силою надзвичайно багатої пісенної творчості, беспосередньо пов’язаної з глибинами народного гуцульського життя.
     За 70-літню творчу діяльність Національний акдемічний Гуцульський ансамбль пісні і танцю здійснив понад 50 тис. концертів та неодноразово отримував високу фахову оцінку української та зарубіжної преси, мистецьких кіл України. Мистецтво рідного краю колектив презентував в Англії, Німеччині, Польщі, Угорщині, Італії, Канаді, Грузії, Азербайджані і ін.
    Сьогодні творчість колективу спрямована на подальше вдосконалення професійної майстерності, підготовку нових самобутніх програм та збереження кращих зразків мистецтва Прикарпаття.
    Артисти Національного Гуцульського ансамблю пісні і танцю «ГУЦУЛІЯ» зберегли найціннішу рису – вони справжні… Справжні у своїй любоі до мистецтва, до Рідного краю, якому присвятили усю творчість, ціле життя. Напевне, у цьому і полягає феномен істинного визнання Національного академічного Гуцульського ансамблю пісні і танцю «Гуцулія» — перлини Карпатського краю.