Курцéба Василь Григорович, народився 3 січня 1960 року в селі Опорéць Сколівського району Львівської області. Музикант, диригент Івано-Франківського національного академічного ансамблю пісні і танцю ‘’ Гуцулія ‘’, керівник оркестру. Указом Президента України від 21 жовтня 2014 року нагороджений званням ‘’ Заслужений артист України ‘’. В 1975 році закінчив музичну школу в місті Воловець (Закарпатська область) – клас викладача Ю.Белея . В 1980 році закінчив Дрогобицьке музичне училище по класу баяна ( клас викладача А.Далекого), додаткові інструменти – домра, фортепіано. В 1984 році закінчив Дрогобицький педагогічний інститут – музично-педагогічний факультет за спеціальністю ‘’Музика’’ (клас викладача Е.Мантулєва). Після закінчення навчання трудову діяльність розпочав викладачем методики та класу баяна в Красноградському педагогічному училищі ( Харківська область ). Нагороджений грамотами Управління культури Івано – Франківської облдержадміністрації ( 1998, 2009 р.р.). В 1984 році в складі тріо баяністів ( IV курс педінституту ) концертував в Україні та Узбекистані. В 1997 році на міжнародному фестивалі – конкурсі в Польщі (м. Закопане) оркестр Гуцульського ансамблю пісні і танцю під керівництвом В.Курцеби отримав диплом та головний приз в оркестровій номінації. В 1994 році створив фольклорний гурт ‘’Плай’’, з яким успішно концертував у Німеччині (1996р.). У Великобританії (на Міжнародному конкурсі в м. Лланголлен – 1998,1999,2002 р.р.), цей колектив був удостоєний другої премії в оркестровій номінації (1998,2002 р.р.). З 2000 по 2003 р.р. працював на посаді артиста муніципального хору ‘’Галицькі передзвони’’. В 2000 році у складі хору ‘’Cantemus’’ ( диригент І.Дем’янець) концертував у Австрії (м.Відень). В 2003 році здійснив гастрольну поїздку до Німеччини, Італії, Австрії у складі чоловічого вокального ансамблю ‘’ Pro Anima ‘’(диригент М.Миронюк) . З 2003 по 2005 р.р. працював керівником вокально-інструментального ансамблю при Будинку культури ВАТ ‘’Івано – Франківськцемент’’. З 2005 по 2010 р.р. – директор будинку культури ВАТ ‘’Івано – Франківськцемент’’.
              В.Г.Курцеба працює в Гуцульському ансамблі пісні і танцю з 1986 року, спочатку на посаді артиста хору (1986 – 1996 р.р.), керівника оркестру (1996 – 2002 р.р, та з 2010 р. по 2011 р., диригента ( з 2011 року ). За цей період колектив провів тисячі концертних виступів в усіх куточках колишнього СССР, в країнах Східної та Західної Європи (Польща, Угорщина, Німеччина, Італія, Словаччина, Сербія, Румунія ), в Канаді. В 2012 році Гуцульський ансамбль пісні і танцю перейменовано на Івано-Франківський національний академічний Гуцульський ансамбль пісні і танцю ‘’Гуцулія’’.
               Окрім виконавства, В.Курцеба постійно та вдало оркеструє та аранжує музичні твори, створює власні інструментальні композиції для оркестру народних інструментів.
Сольні твори написані для оркестру і солістів-інструменталістів: “ Верховинські награвання “ ( 2013 р.) “ З полонини “ ( 2013 р.) “ Снятинська полька “ ( 2009 р.) “ В”язанка українських народних пісень для цимбалів з оркестром “ ( 2010 р.)
Обробки для оркестру, хору та солістів-вокалістів, музика до танців та композицій:
“ Йшли селом, йшли селом партизани ”. “ Пісня про Довбуша ”. “ Повертаю в гори “. “ Вязанка українських народних пісень “. “ Марічка “. “ Жалі мої, жалі “. Композиція “ На галявині “ ( Фіялочки ). Композиція “ Опришки Довбуша “. Музика до танцю “ Веселкова бартка “.
Оркестровки: “ Гей, піду я на Говерлу “. “ Дві смерічки “. “ Мав я люльку-черепульку “. ‘’Фірман я си, фірман ‘’. “ Бандуристе, орле сизий “. “ Журавка “. “ На вулиці скрипка грає “. “ Пою коні “. “ У перетику ходила “. “ Чом, чом, земле моя “. “ Верховино, мати моя “. “ Стань, Давиде “. “ Гей, степами “ ( “Для Вкраїни ми усі живем” ).
Відредаговані твори для оркестру народних інструментів:
Композиція “ Гуцульське весілля ”.
Композиція “ Бойківська сюїта “.
Композиція “ Опришки Довбуша ” ( “ Аркан “ ).
“ Штрамацький танець ”.
Прикарпатський танець ( “ На зарінку “ ).
“ Підкручу я чорнії вуса “.
“ І серцем лину ”.
“ Ой, Дністре, мій, Дністре ”.
            А ще в В.Г.Курцеби неабиякий талант до образотворчого мистецтва. Ще з дитячих років у нього проявився дар до малювання. У вільний від музики час, він бере до рук пензля, зображуючи в своїх картинах природу карпатського краю. В.Курцеба також вдало робить копії картин відомих майстрів.
Василь Григорович Курцеба – людина непересічна; його поважають, як музиканта, творчу людину, що все своє вміння покладає для розвитку мистецтва Прикарпаття. 

Перейти на попередню